Listwy przypodłogowe to ważny element wykończeniowy. W naszych domach i mieszkaniach, ale też biurach czy innych pomieszczeniach, pełnią podwójną rolę. Ich podstawowe zadanie to, oczywiście, zamaskowanie wszelkich niedoskonałości, nierówności oraz szczelin na styku ściany i podłogi. Można też ukryć za nimi kable oraz przewody elektryczne, aby nie zaburzały estetyki wnętrza. Rola listew polega zatem na ukryciu wszystkiego, co psułoby wystrój, a zarazem same stają się swego rodzaju dekoracyjnym elementem, nadającym jeszcze więcej elegancji. Z tego wpisu dowiesz się, jakie są rodzaje listew i od jakich czynników uzależnić swój wybór.
Szeroki wybór, czyli rodzaje listew przypodłogowych
Pierwszego podziału można dokonać ze względu na materiał, z którego są wykonane listwy przypodłogowe. Najwyższa klasa to produkty z litego drewna, malowane, lakierowane lub fornirowane, czyli pokryte cienką okleiną z drewna. Ten rodzaj listew wyróżnia się wyjątkową trwałością oraz bardzo eleganckim wyglądem. Tańszą alternatywę stanowią produkty z MDF, czyli pilśniowych płyt z włókien drzewnych, które mogą być laminowane, lakierowane lub fornirowane. Do ich zalet należy duży wybór wzorów, a także wysoka odporność na uderzenia mechaniczne. Jeżeli jednak nie są lakierowane, wykazują znaczną podatność na wilgoć, powodującą ich niszczenie. Wyróżnia się także przypodłogowe listwy z metalu, najczęściej aluminium lub stali nierdzewnej. Charakteryzuje je duża trwałość i mogą być bardzo cienkie, jednak sprawdzą się wyłącznie w przypadku niektórych, bardziej nowoczesnych stylów wnętrzarskich.
Do najtańszych listew należą natomiast te wykonane z PCV i innych syntetycznych materiałów. Swoim wyglądem często imitują drewno, co nadaje im estetyki oraz uniwersalności, jednak zdecydowanie gorzej wypadają ich parametry wytrzymałościowe.
Podział przypodłogowych listew w zależności od zastosowania
Jeśli się zastanawiasz, jakie listwy przypodłogowe wybrać, musisz wziąć pod uwagę nie tylko materiał, z którego są wykonane, ale także inne parametry. Wyróżnia się kilka rodzajów listew w zależności od ich konstrukcji. Najbardziej podstawowe modele to tzw. cokoły, które charakteryzuje pełny przekrój. Mogą być proste albo ozdobne, czyli pogrubione w dolnej części, zaokrąglone lub frezowane. Jeżeli jednak planujemy wykorzystać ten element do ukrycia kabla, wówczas należy wybrać listwę przypodłogową profilową, która posiada od tyłu wcięcia umożliwiające poprowadzenie przewodu. Wyróżnia się także listwy chowane, najczęściej licowane ze ścianą przy pomocy aluminiowych profili. To polecany wybór w przypadku, gdy zamierzamy udekorować ścianę grubszą okładziną, np. ozdobnym kamieniem naturalnym lub jego imitacją. Dzięki listwom chowanym okazuje się możliwe uzyskanie równej powierzchni na linii łączenia okładziny z listwą.
Jak dobrać listwy przypodłogowe, aby cieszyć się elegancką aranżacją?
Wybierając listwy przypodłogowe, musisz pamiętać, że w niektórych pomieszczeniach będą bardziej narażone na niszczenie. W łazienkach zwykle się ich nie montuje, jednak także w kuchni zagraża im większa wilgotność oraz czasowe wzrosty temperatury. Warto pamiętać też o tym, że podczas odkurzania podłóg w salonie czy sypialni listwy są narażone na uderzenia mechaniczne. Z tego względu zalecamy w całym mieszkaniu postawić na produkty wyższej jakości. To większy wydatek, ale lepsza trwałość, co przekłada się na dłuższy czas eksploatacji i ostatecznie na wymierne korzyści finansowe.
Jak dopasować kolorystykę listew podłogowych do wnętrza?
Kolejna istotna kwestia to dopasowanie do wnętrza pod względem estetycznym. Mnogość kształtów, a zwłaszcza kolorów i odcieni tylko pozornie ułatwia wybór. Trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów. Przykładowo, białe listwy przypodłogowe w salonie wyglądają bardzo atrakcyjnie i mogą optycznie powiększyć pomieszczenie, ale muszą też tworzyć spójną aranżację z innymi elementami, tzn. pasować do kolorystyki podłogi, ścian, drzwi czy mebli.
Zachowanie spójności, choćby w jednym pomieszczeniu, to ogromne wyzwanie. Stosowanie różnych rodzajów listew przypodłogowych w każdym pokoju zwykle nie jest dobrym pomysłem. Jeśli jednak wszędzie zamontujemy ten sam rodzaj, ograniczy to możliwości idealnego dopasowania listwy pod kolor ścian czy mebli. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, kiedy wszystkie ściany są białe. Doskonale będą do nich pasować listwy przypodłogowe w tym samym kolorze. Zazwyczaj też w całym mieszkaniu, lub przynajmniej w pokojach, instalujemy jeden rodzaj podłogi czy identyczne drzwi. Aby dopasować listwę do tych elementów, należy wybrać kolor o jak najbardziej zbliżonym odcieniu.