Drewno niezmiennie cieszy się ogromną popularnością jako materiał wykończeniowy. Pokrycie podłogi tym naturalnym surowcem nadaje wnętrzom atrakcyjnego wyglądu oraz charakteru, a także czyni je bardziej przytulnymi. Stanowi idealny wybór nie tylko z powodu dużej estetyki i uniwersalności, ale też funkcjonalność. Drewniana podłoga ma właściwości izolacyjne, dobrze trzyma ciepło, a do tego jest bardzo trwała. Wymaga jednak szczególnej troski, aby przez lata intensywnego użytkowania zachowała swoje piękno. Dlatego przygotowaliśmy ten krótki poradnik.
Jak zabezpieczyć podłogę drewnianą?
Podłogę z drewna warto zabezpieczyć od razu po ułożeniu. Do wyboru mamy lakierowanie, lub olejo-woskowane. Powłoka lakiernicza powoduje szczelne zamknięcie porów podłogi, całkowicie uniemożliwiając wnikanie korodujących substancji w jej strukturę. Wysokiej jakości lakier dodatkowo utwardzany promieniowaniem UV – zwiększy wytrzymałość desek oraz nada im właściwości antystatycznych, dzięki czemu nie będzie do nich przywierać kurz i inne zanieczyszczenia. Takie rozwiązanie z pewnością docenią alergicy. W kwestii estetycznej lakier nada połysku oraz uwydatni walory drewna, jednak może się miejscowo wycierać, narażając te fragmenty podłogi na szarzenie oraz działanie wilgoci. Podłoga drewniana może zostać także zaimpregnowana za pomocą specjalnego oleju-wosku, które ją skutecznie zabezpieczają, jednocześnie umożliwiając oddychanie. Zaletą tego rozwiązania jest także zachowanie bardziej naturalnego wyglądu drewna oraz cieplejsza powierzchnia.
Jak czyścić podłogę lakierowaną?
Zaletą podłóg drewnianych pokrytych lakierem jest z pewnością fakt, że nie trzeba poświęcać im wiele uwagi. Do utrzymania czystości wystarczy regularne odkurzanie, z częstotliwością odpowiednio dobraną do potrzeb. Odkurzacz pozwoli na bieżąco pozbywać się z powierzchni drobnych cząsteczek, np. piasku i okruchów, które stwarzają niebezpieczeństwo powstawania małych rys na drewnianym parkiecie. Należy pamiętać o dobraniu odpowiedniej końcówki do odkurzacza, koniecznie z miękkim włosiem. Zaleca się także mycie podłogi na mokro, najlepiej raz w tygodniu. Do czyszczenia używamy miękkiej, mocno wyciśniętej szmatki lub mopa z odpowiednią końcówką. Dzięki temu powierzchnia szybko wyschnie, nie stwarzając ryzyka, że woda uszkodzi podłogę. Do regularnego czyszczenia podłóg drewnianych wykończonych lakierem lub olejo-wsokiem polecamy środekiem Pallmann Clean.
Instrukcja:
Przygotowanie podłoża:
- Za pomocą mopa, szczotki lub odkurzacza usunąć z podłogi zabrudzenia i kurz. Gdy na powierzchni występuje olej, tłuszcz lub wosk, konieczne jest wykonanie gruntownego czyszczenia środkiem Pallmann CLEAN STRONG
Regularne czyszczenie:
- Przed użyciem dobrze wstrząsnąć opakowanie.
- Ok. 100 – 200 ml preparatu CLEAN firmy Pallmann rozcieńczyć w 10 litrach wody i nanieść na podłogę dobrze wyciśniętym mopem lub szmatą.
Gruntowne czyszczenie:
- Przed użyciem dobrze wstrząsnąć opakowanie.
- Pallamann CLEAN dozować w zależności od stopnia zabrudzenia, proporcja mieszania wynosi od 400 ml na 10 litrów wody, aż do zastosowania w postaci nierozcieńczonej.
- Na czyszczoną powierzchnię nanosić równomiernie mopem lub szmatą. Pozostawić na 2 do maks. 5 minut, żeby preparat mógł oddziaływać.
- Usunąć zabrudzenia występujące na powierzchni odpowiednim mopem, szczotką lub szlifierką tarczową (zielony pad).
- Po zakończeniu czyszczenia powierzchnię koniecznie przetrzeć czystą wodą.
- Narzędzia należy umyć w wodzie bezpośrednio po użyciu.
- Po czyszczeniu gruntownym, w celu dodatkowego odświeżenia podłogi,powierzchnię parkietu należy wykończyć odpowiednim środkiem . W przypadku podłóg lakierowanych należy zastosować emulsję Pallmann Finish Care (dla lakieru bezbarwnego półmat)lub Pallmann Finish Care Matt (dla lakieru matowego) natomiast przy podłogach olejo-woskowanych Pallmann Magic Oil Care
W jaki sposób myć podłogę olejowaną lub woskowaną?
Jeżeli zdecydowaliśmy się zabezpieczyć panele podłogowe drewniane za pomocą olejo-wosku – co niewątpliwie ma liczne korzyści, szczególnie estetyczne – trzeba będzie poświęcić trochę więcej czasu na pielęgnację posadzki. Powierzchnia olejowanej podłogi okazuje się mniej trwała i odporna na mechaniczne uszkodzenia w porównaniu z lakierowaną. Największe zagrożenie stanowi piasek, którego drobiny naniesione z zewnątrz działają jak papier ścierny. Aby uniknąć powstających w ten sposób rysek, zaleca się codzienne zamiatanie lub odkurzanie przy pomocy miotły lub końcówki o miękkim włosiu. Warto także na bieżąco usuwać zabrudzenia, w czym pomogą specjalne preparaty. Podłóg drewnianych zabezpieczonych woskiem nie powinno się natomiast myć przy pomocy dużych ilości wody. Najlepiej robić to na sucho, ale w razie potrzeby można użyć wilgotnej, nieociekającej wodą szmatki lub mopa. Dodatkowo zaleca się regularne, jednak nie częściej niż raz na pół roku, nanoszenie środka zabezpieczającego.
Jak chronić drewnianą podłogę przed uszkodzeniami?
Nie tylko regularne odkurzanie i czyszczenie drewnianych paneli lub parkietu pozwoli uniknąć powstawaniu rys. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko kontaktu podłogi z drobinami piasku czy soli ze śniegu. Warto więc zainwestować w porządną wycieraczkę, a tuż za drzwiami wejściowymi umieścić np. wykładzinę, na której będzie się zdejmować i pozostawiać buty. Po podłodze drewnianej najlepiej poruszać się w miękkich kapciach lub bez obuwia. Dotyczy to także gości, którzy powinni dostosować się do tego zwyczaju. Poza tym należy też odpowiednio przygotować meble, szczególnie te mobilne, jak np. krzesła. Przesuwając je po podłodze nietrudno zrobić rasę, dlatego powinno się zabezpieczyć wszystkie nogi filcowymi naklejkami.
Co zrobić, gdy mimo wszystko pojawią się rysy?
Nawet odpowiednia pielęgnacja podłogi, regularne odkurzanie oraz zachowanie najwyższej ostrożności nie dają stuprocentowej gwarancji, że nie pojawią się żadne uszkodzenia. W przypadku codziennie i przez wiele lat użytkowanej powierzchni jest to praktycznie niemożliwe. Drewno ma jednak tę przewagę nad innymi materiałami wykończeniowymi, że nadaje się do renowacji. Lakierowaną podłogę poddaje się cyklinowaniu, czyli szlifowaniu służącemu zdarciu wierzchniej, zniszczonej warstwy drewna. Następnie odbywa się polerowanie, a na koniec pokrycie nową warstwą lakieru. Proces ten trzeba przeprowadzić na całej powierzchni podłogi. Cyklinowanie wykonuje się co 5-10 lat, w zależności od stanu drewna. W przypadku olejowanych paneli wystarczy miejscowe szlifowanie i uzupełnianie ubytków specjalnym woskiem oraz ponowne punktowe naniesienie olejo-wosku.
Podsumowując, parkiety i panele podłogowe drewniane nalezą do najbardziej eleganckich oraz funkcjonalnych rodzajów podłóg, jednak utrzymanie ich w idealnym stanie wymaga trochę wysiłku, a także czasu, choć nie powinno dostarczyć większych trudności. Jeżeli jednak nie mamy ochoty lub możliwości, by odpowiednio dbać o podłogę drewnianą, warto jeszcze raz przemyśleć, czy to na pewno właściwy wybór. Istnieje wiele alternatywnych rozwiązań, w tym produkty całkiem dobrze imitujące wygląd drewna. Oczywiście, żaden zamiennik nie zastąpi właściwości naturalnego surowca, zarówno estetycznych, jak i praktycznych. Jeżeli zależy Ci na naprawdę atrakcyjnej podłodze, która będzie inwestycją na dziesięciolecia, drewno stanowi najlepszy wybór, a wysiłek włożony w jego pielęgnację zostanie w pełni wynagrodzony.