Panele to jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych w polskich domach. Nic dziwnego – zapewnia elegancki wygląd podłogi, jest trwały i przypomina naturalne drewno, a jednocześnie nie kosztuje wiele. W którą stronę kłaść panele, aby cieszyć się ich funkcjonalnością i estetyką? Podpowiadamy.
Jak kłaść panele? Kierunek jest ważny
Montując deski na posadzce, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Istotny jest wybór dobrej jakości produktu, wykonanie odpowiedniej izolacji oraz staranne i równe zamontowanie kolejnych desek. Równie znaczący jest kierunek układania paneli. Właściwy układ względem okna albo drzwi sprawi, że wnętrze będzie prezentowało się lepiej. Nieprawidłowo ułożone deski mogą natomiast wpływać negatywnie na estetykę przestrzeni.
Na sposób montażu desek wpływa ma m.in. układ i rozmiar pokoju, kształt podłogi, a nawet źródło światła w pomieszczeniu. Równolegle czy pod kątem 90 stopni – w którą stronę zatem należy je kłaść?
Jak wybrać kierunek montażu paneli?
Jeśli nie masz dużego doświadczenie w kwestii montażu podłóg, a chcesz, aby powstała powierzchnia była praktyczna i estetyczna, zastosuj poniższą metodę. Kup więc wzornik paneli podłogowych, które zamierzasz ułożyć w pokoju. Najlepiej, aby zawierał przynajmniej dwa elementy. Następnie ułóż je w pomieszczeniu zarówno wzdłuż, jak i w poprzek. Sprawdź, który efekt wizualny bardziej Ci odpowiada. Ułożone wzorniki obserwuj o różnych porach dnia. To pozwoli Ci sprawdzić, jak deski wyglądają np. w pełnym słońcu w południe, a jak w sztucznym świetle wieczorem.
Montaż paneli w zależności od kształtu pomieszczenia
A co o montażu tych elementów mówią zasady aranżacyjne? W jaki sposób montować deski podłogowe: równolegle czy prostopadle do okna, ścian bądź drzwi? Istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest kształt pomieszczenia, w którym zamocujesz elementy. Jeśli pokój jest kwadratowy, to kierunek układania nie ma większego znaczenia. Jeśli natomiast wnętrze ma wydłużony, prostokątny kształt, wówczas dobrze jest nadać mu optycznie lepsze proporcje. Efekt ten można osiągnąć właśnie przez odpowiednie ułożenie desek. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie ich prostopadle do dłuższych ścian.
Kierunek układania paneli względem okna
Położenie okna to jeden z głównych czynników, które wyznaczają zasadę dotyczącą równoległego bądź prostopadłego montażu podłogi. Najlepiej, aby kierunek układania paneli względem okna był prostopadły. Jeśli zamocujesz je równolegle do kąta padania promieni słonecznych, istnieje ryzyko, że wszystkie nierówności i niedoskonałości na łączeniach desek będą doskonale widoczne, co nie sprzyja estetyce przestrzeni. W sytuacji, gdy w pokoju są okna na różnych ścianach, kierunek układania wyznaczy otwór najbardziej wystawiony na słońce, przez który pada najwięcej światła.
Jak kłaść panele? Kierunek w wąskim korytarzu
Jak zamontować podłogę w wąskim korytarzu? Czy w pomieszczeniu tym obowiązują takie same zasady jak w salonie czy sypialni? Okazuje się, że są one nieco inne. Montaż posadzki prostopadle względem dłuższych ścian może dać bardzo niekorzystny efekt zarówno optyczny, jak i finansowy i czasowy. Instalacja desek w ten sposób sprawi, że wnętrze wyda się bardzo „poszatkowane”, a podłoga będzie przypominała mozaikę. Ponadto taki kierunek układania wymaga sporo przycinania, czyli nie tylko dodatkowej pracy, ale też wyrzucenia wielu skrawków materiału, co jest marnowaniem produktu i pieniędzy.
W którą stronę kłaść panele względem drzwi?
Montując podłogę, możesz też wziąć pod uwagę drzwi. Jeśli dzielą one dwa pomieszczenia z posadzką panelową, wówczas należy zadbać o to, aby deski były ułożone tak samo – bez względu na to, czy równolegle do okna, czy też prostopadle. To pozwoli uzyskać efekt harmonii i optycznego powiększenia pomieszczenia. W takiej sytuacji możesz wybrać, która zasada montażu jest dla Ciebie istotniejsza. Wiedz jednak, że zastosowanie spójnego układu w dwóch sąsiadujących wnętrzach jest zazwyczaj ważniejsze niż dopasowanie kierunku układania względem otworu okiennego albo ze względu na kształt czy wielkość pomieszczenia.
Montaż podłogi a wyposażenie pokoju
Jeśli w pomieszczeniu znajdują się elementy dekoracyjne, które chcesz szczególnie podkreślić, możesz zdecydować się na montaż posadzki wbrew przedstawionym wyżej zasadom. Na przykład, jeśli we wnętrzu zawieszono atrakcyjny obraz lub duże lustro w wyjątkowo dekoracyjnej ramie, wówczas możesz ułożyć deski prostopadle do ściany, na której przedmiot się znajduje. Taki układ pozwoli uzyskać większą harmonię w pomieszczeniu, a jednocześnie podkreślić wybrany element aranżacji.
Na kierunek zamontowania podłogi wpływać może też jakość paneli. Posadzka wyłożona deskami wysokiej jakości zapewnia komfort dowolnego wyboru kierunku położenia elementów. Starannie zamontowane będą one prezentowały się doskonale, niezależnie od ich położenia.
Prostopadle czy równolegle do okna? Montaż w zależności od wymiarów pokoju
Kolejnym czynnikiem, który możesz wziąć pod uwagę podczas instalowania podłogi, są wymiary jej pojedynczych elementów. W takim przypadku kierunek montażu wyznacza stosunek długości poszczególnych desek do wymiarów pokoju. Na przykład, jeżeli podczas wykańczania posadzki wzdłuż ścian czy otworów okiennych zostałoby Ci kilka kilkunastocentymetrowych kawałków desek, natomiast przy montażu wszerz wszystkie te elementy zmieściłyby się idealnie bez konieczności ich dużego przycinania, wówczas rozsądniej jest zdecydować się na drugie rozwiązanie. W takiej sytuacji nie musisz brać pod uwagę innych zasad aranżacyjnych, ale skupić się przede wszystkim na kwestii praktycznej i finansowej.
Jakie panele dobrać do wnętrza?
Układanie podłogi równolegle lub pod kątem prostym jest ważne, ale podczas montażu posadzki liczy się też kilka innych czynników. Szczególnie istotny jest dobór odpowiedniego materiału wykończeniowego. Planując układanie desek, warto upewnić się, czy wybrany produkt rzeczywiście najlepiej sprawdzi się jako wykończenie powierzchni w danym wnętrzu. Panele i deski podłogowe świetnie współgrają z aranżacją klasyczną i naturalną. Dobrze prezentują się w salonie, sypialni lub gabinecie w stylu tradycyjnym, eklektycznym albo skandynawskim.
Można je również stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienka, toaleta czy kuchnia. W takim przypadku konieczny jest wybór produktu o dobrych parametrach, odpowiedniej klasie antypoślizgowości i podwyższonej odporności na wodę. Montując podłogę, pamiętaj też o niezbędnych akcesoriach. Listwy wykończeniowe nie tylko pięknie okalają podłogę, ale też wpływają na jej funkcjonalność i trwałość.
Dzięki nim posadzka jest trwalsza i zabezpieczona przy ścianach i w rogach przed przedostawaniem się pod spód wilgoci czy zanieczyszczeń. Listwy doskonale maskują drobne niedoskonałości na ścianie oraz niedokładnie oszlifowane na bokach deski. Akcesoria mają różne kształty, wymiary i kolory, co pozwala ja idealnie dopasować do odcienia podłogi.