You are currently viewing Panele na panele – Kładzenie paneli na starym parkiecie

Panele na panele – Kładzenie paneli na starym parkiecie

Planujesz montaż paneli i zastanawiasz się, co zrobić z już istniejącym parkietem na podłodze? Sprawdź, czy można położyć panele na panele, a jeśli tak, zobacz, jak zrobić to prawidłowo.

Czy można kłaść panele na panele?

Panele laminowane lub drewniane można położyć bezpośrednio na zniszczonej i starej podłodze. To rozsądne, wygodne i ekonomiczne rozwiązanie. Dzięki niemu oszczędzasz pieniądze na demontażu istniejącej powierzchni. Ponadto ściąganie i przekładanie starego parkietu bywa ryzykowne z powodu trudności, a często nawet niemożności wyczyszczenia kleju, po którym pozostają plamy. Demontaż starych paneli czy desek przedłuża również czas remontu i wiąże się ze sporym bałaganem. To wszystko sprawia, że ułożenie paneli na panele to słuszne i polecane rozwiązanie.

Jak zamontować panele na panelach? Przygotowanie podłoża

Najważniejszą kwestią w przypadku układania paneli na panele jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Zazwyczaj stare deski bądź parkiet nie stanowią stabilnej, gładkiej powierzchni po kilkudziesięciu latach użytkowania. Wiele z klepek jest poluzowanych czy popękanych. Jeśli elementy te ruszają się, nie należy ich wyjmować, ale wcisnąć aplikatorem kit do parkietu w wywierconych w nich otworach oraz w szczeliny między klepkami. Nierówną i zeschniętą powierzchnię trzeba ponadto pokryć masą z piasku oraz żywicy epoksydowej. Gdy pokryta masą podłoga wyschnie, należy ją wyrównać poprzez szlifowanie.

Kiedy parkiet jest na tyle zniszczony, że jedynym słusznym rozwiązaniem jest jego zerwanie i wyrzucenie, to znajdujące się pod nim deski trzeba przeszlifować po wcześniejszym oczyszczeniu. Następnie należy je wyrównać przez ułożenie płyt gipsowo-kartonowych, MFP albo płyt wiórowych OSB. Zaleca się oddzielanie szczelin dylatacyjnych od ścian poprzez zastosowanie klinów. Ważne jest także, by między płytami znajdowały się szczeliny o szerokości 2-3 milimetrów, które umożliwią im pracę podczas zmiany objętości materiału pod wpływem wilgoci oraz temperatury. Nie ma potrzeby pozostawiania szczelin w przypadku płyt frezowanych na zamówienie, ponieważ ich krawędzie celowo nie są idealnie dopasowane, aby po połączeniu występowały między nimi przerwy.

Nierzadko zdarza się, że stara podłoga drewniana z desek zamontowana na legarach ugina się w kilku miejscach. Zazwyczaj przyczyną tego problemu są spróchniałe legary. W takim przypadku najlepiej jest zdemontować deski i wymienić uszkodzone legary. Na koniec można powtórnie ułożyć deski, jednak nie jest to obowiązkowe. Na powierzchnię, niezależnie od tego, czy pozostawisz na niej same legary, czy też stare deski, trzeba położyć płyty wiórowe i dopiero na nich zamontować panele.

Układanie paneli na panele

Jeżeli chcesz położyć płyty bezpośrednio na legary, musisz je wcześniej wypoziomować, wbijając drewniane kliny w odpowiednich miejscach. Ustabilizuj je również pianką poliuretanową, co zapobiegnie wysuwaniu się klinów w trakcie użytkowania podłogi. Płyty gipsowo-wiórowe, MFP oraz OSB przytwierdź do desek i legarów gwoździami spiralnymi, pierścieniowymi albo wkrętami do drewna.

Układanie paneli na panele najlepiej wykonać po około dwóch dniach od zakończenia wcześniejszych prac. Przez ten czas panele laminowane lub drewniane powinny leżakować w pomieszczeniu, w którym będą układane. Zaleca się, aby przed samym montażem paneli położyć pod nie tzw. podkład pod panele. Specjalny podkład zlikwiduje nieprzyjemny odgłos stukania powierzchni podczas chodzenia, a także poprawi trwałość podłogi.

Panele na panele należy układać w taki sposób, aby połączenia między nimi były niewidoczne. Najłatwiej to uzyskać dzięki montażowi prostopadłemu do okna. Ponadto trzeba pozostawić również przestrzeń dylatacyjną przy ścianach. Podczas użytkowania panele pracują, więc przestrzeń ta jest niezbędna dla ewentualnych niewielkich przesunięć elementów, ich zawilgocenia, rozpulchnienia itp. Brak wolnej szczeliny może zaowocować pojawieniem się nierówności na powierzchni i wystawaniem paneli. Przestrzeń dylatacyjną najlepiej zamaskować listwami przytwierdzonymi do ścian. W sklepach znajdziesz listwy występujące w tych samych kolorach i odcieniach co panele.

Jeżeli układasz panele w skomplikowane kształty (np. litery L, F, T oraz inne) lub montujesz je w dużych pomieszczeniach, podziel posadzkę na mniejsze części poprzez dylatacje. Szczeliny te zapewnią właściwą pracę materiału na sporych i nierzadko skomplikowanych powierzchniach.

Sam montaż paneli jest łatwy i szybki. Panele na panele układa się, wsuwając pióra we wpusty i sklejając je bądź zatrzaskując.

Dodaj komentarz